Petroglify I.

Kamenný monolit – „Dírák“

Lokalita Špičák u Kounova [Rakovník]


Kámen tzv. Dírák , … krásný obrovský blok křemence. Na něm viditelné kamenické „záseky“ jsou jasným pozůstatkem lidské potřeby tento kámen rozmlátit na menší díly a ty pak využít například pro stavební činnost.

Celkový pohled na kamenný monolit „Dírák“, jsou zde vidět čtyři kamenické záseky, které měli pravděpodobně kámen rozpůlit, na pomyslném vrcholu je kamenná miska. (rok 2013)

 

Nicméně nás mnohem více zajímá ta prohlubeň , či kamenná miska, podle pana Cílka je evidentní, že vznikla lidskou rukou. Možná ano, potvrdit to nijak nelze, ale ani 100% vyvrátit.

Zajímavé je, že v těsné blízkosti této misky je několik dalších mnohem menších misek, na první pohled si jich člověk při návštěvě tohoto místa nevšimne a po pravdě, nevšimnete se, ani při návštěvě druhé, třetí…

Detail kamenné misky na povaleném kamenném monolitu v lokalitě „Špičák“.

 

Čím to je? Pro mnoho lidí je toto místo kouzelné a člověk „unešený“ a „pohlcený“ geniem loci tohoto místa přestane vnímat takovéto opravdu špatně viditelné drobnosti? Možná ano, obecně lze napsat, že takovéto drobnosti se samy o sobě špatně hledají a většinou je při první návštěvě jakékoli lokality přehlédneme.
Na lokalitě Špičák je takovýchto „geologických“ zajímavostí několik.
U některých je původ zcela jasně vysvětlitelný geologií a mineralogií, u některých, ale nelze s určitostí určit zda se jedná o dílo přírody, nebo o dílo člověka. 

Proto musela přijít na řadu moderní výpočetní technika a takzvaná fotogrammetrie, zjednodušeně řečeno >> tvorba 3D plastického obrazu << , díky tomu se před vámi objeví zcela nové tvary a detaily…

Podívejte se na několik 3D obrázků kamenné misky na tomto kameni (na proklik).:


Umístění dalších kamenných bloků v okolí vrchu Špičák, naleznete na turistických mapách SEZNAM:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.