Články

Agrosymboly – krátké zamyšlení

Mohou být agrosymboly záhadnou reflexí zemědělské prehistorie? Opět přinášíme poněkud jiný pohled na v současnosti hodně medializovaný fenomém agrosymbolů (kruhů v obilí, a nejen v obilí). Pšeničné klasy v půlce července měly ještě nazelenalou barvu, když byl na polích nedaleko starobylé vesnice Horšov prováděn, tehdy povinný odhad obilních výnosů. Agronom farmy procházel napříč porosty a …

Evropský geofond

Geofond pro (pravěkou) Evropu Zhruba před třiceti tisíci lety, zažila pravěká Evropa jednu z velkých migračních vln praobyvatel oblastí tehdejší severní a východní Afriky. Přes Středozemní moře a z oblastí dnešního Blízkého východu se směrem na sever šířilo nové pravěké etnikum. Náš přímý prapředek Homo sapiens sapiens. Důraz na zdvojení vědeckého termínu „myslící“ a tedy exaktní vyjádření …

Holíč- kladivem na megality

KLADIVEM NA MEGALITY. „Ak zatvoríme oči, pristupujeme k problému horšie, jako ĺudia z temného stredoveku ,lebo aj vtedy na obidvoch stranách táborov žili ĺudia, ktorí sa aspoň pokúsili nájsť pravdu, veĺakrát za cenu mnohých omylov a osobných tragédií. Na mená tých, ktorí sa o to ani napokúsili, práve naopak, svoju nevedomosť vydávali za vrchol poznania a premrhali …

Maltské koleje I.

Maltské koleje záhad [ne]zbavené. Současné průměrné evropské auto začne po pěti letech svému majiteli dělat starosti. Místy začne rezavět, má sjeté pneumatiky a motor už také není, co býval. Představte si ale vozidlo staré pět tisíc let. Se dvěma nebo dokonce čtyřmi koly. Tolik fantazie asi nemáte. Jsou lidé, že taková vozidla považují za naprosto …

Ničení kamenných řad

Kounovské kamenné řady – těžba dřeva (Domoušice, Louny, Ústecký kraj) LČR opětovně na této lokalitě těží dřevo za pomoci těžké lesní techniky, tak jako v 90.tých letech minulého století. Dochází opětovně k ničení této archeologické památky? Lokalitu jsme navštívili a zde přinášíme zprávu o tom, jak to na této kulturní památce ve skutečnosti vypadá. V pondělí …

Pájení šperků – Velká Morava

Zejména v těchto letních měsících většina z nás alespoň jednou navštíví nějaké muzeum, galerii, nebo výstavu, která je věnovaná archeologickým nálezům a při této příležitosti můžeme narazit i na exponáty starověkých šperků, zejména náušnic, gombíků a prstenů z období Velké Moravy. Jejich složitost, preciznost a nádhera zcela jistě okouzlí nejednu dnešní ženu, mužům se ale …

Přeštice a Dientzenhofer

Přešticko – Reminiscence na Dientzenhoferův kód   Kapitola 1: ……… Když mezi sebou diskutují lidé, je to normální. Spousta lidí si dokáže upřímně pokecat někdy mezi sebou, někdy se svým psem. Někdy méně upřímně se svou manželkou. Také vrbě se dá ledacos svěřit, jak traduje lidová slovesnost. Zkuste si ale poklábosit se studeným nehybným kamenem. …

Tachovien

Český „TACHOVIEN“?  English version „TACHOVIEN“ … Někdy, snad nejméně před třiceti tisíci lety, snad i dříve, na dnešním Tachovsku žili a pracovali lidé, kteří své tehdejší prostředí a svůj životní styl považovali za stejně samozřejmý, jako my nyní. Lovili zvířata, sbírali rostlinné produkty a to vše zpracovávali účelně vyrobenými kamennými nástroji… Fotoalbum kamenných nástrojů Detailní …

Kounovské kamenné řady

Kameny úrazu české archeologie „Český Stonehenge“ je název dosti nesmyslný tam, kde by mohlo jít nanejvýše o český Carnac, ale přesto se neodbytně objevuje na stránkách tisku, i když svá nejlepší léta má už, doufejme, za sebou.Náhorní planina u Kounova mezi Rakovníkem a Louny je od roku 1934 známa 14 (resp. 16) řadami kamenů, táhnoucími …