Petroglify I.

Kamenný monolit – „Dírák“

Lokalita Špičák u Kounova [Rakovník]

 

Kámen tzv. „Dírák„, … krásný obrovský blok křemence. Na něm viditelné kamenické „záseky“ jsou jasným pozůstatkem lidské potřeby tento kámen rozmlátit na menší díly a ty pak využít například pro stavební činnost.

Celkový pohled na kamenný monolit „Dírák“, pod vrcholovou „miskou“ lze zřetelně vidět čtyři kamenické záseky, které měli pravděpodobně kámen rozdělit na menší bloky (rok 2013).

 

Mnohem více nás ale zajímá ta prohlubeň , či kamenná miska, podle pana Cílka je evidentní, že vznikla lidskou rukou. Možná ano, potvrdit to nijak nelze, ale ani 100% vyvrátit.

Zajímavé je, že v těsné blízkosti této misky je několik dalších mnohem menších misek, na první pohled si jich člověk při první návštěvě tohoto místa nevšimne a po pravdě, nevšimnete si jich možná ani při návštěvě druhé, třetí…

Detail kamenné misky na povaleném kamenném monolitu v lokalitě „Špičák“.

Čím to je? Možná je pro mnoho lidí toto místo kouzelné a člověk „unešený“ a „pohlcený“ geniem loci přestane vnímat takovéto opravdu špatně viditelné drobnosti? Pro ostatní návštěvníky tohoto místa lze obecně napsat, že takovéto drobnosti se samy o sobě špatně hledají a většinou je při první návštěvě jakékoliv lokality přehlédneme.
V okolí lokality „Špičák“ je takovýchto „geologických“ zajímavostí hned několik.
U některých je původ zcela jasně vysvětlitelný geologií a mineralogií, ovšem u některých nelze s určitostí rozhodnout zda se jedná o dílo přírody, nebo o dílo člověka.

Na obyčejných fotografiích jsou ale některé povrchové struktury na kamenech špatně rozeznatelné, nejde o chybu fotografa, nebo samotného přístroje, ale jednoduše nelze na 2D obrázku kvalitně zobrazit plasticitu foceného objektu. Proto mě napadlo použít pro lepší zviditelnění těchto struktur moderní výpočetní techniku a takzvanou fotogrammetrii, zjednodušeně řečeno „vytvořit 3D plastický obraz“, díky tomu se před vámi objeví zcela nové tvary a zvýrazněné detaily…

Podívejte se na několik 3D obrázků kamenné misky na tomto kameni (na proklik).:

 

Umístění nejenom tohoto velkého kamene, ale i dalších kamenných bloků v okolí vrchu Špičák u Kounova [severní Rakovnicko], naleznete na turistických mapách SEZNAM:

1 komentář

  1. Zobrazené 3D snímky jsou impozantní. Žasnu, co digitální technika dokáže v rukou nadaného badatele. Já jsem se o zviditelnění detailů misky na tomto kameni mohl pokusit pouze smetáčkem, viz https://www.rajce.idnes.cz/kamenynaspicaku/album/kameny-na-spicaku-ritualni-miska

    Ještě pár slov k nedokončenému odtěžení balvanu. Během svých 20ti let zájmu o menhiry a obětní mísy jsem několikrát na fenomén „nedokončeného kamenického zásahu na mísových kamenech narazil. V menhirologické literatuře byla vyslovena myšlenka, že dřívější „úcta k mystickým kamenům“ a někdejší vyjádřená pověrčivost přispěla k tomu, že kameníci od destrukce objektu upustili. Sám jsem mohl tento jev v terénu několikrát fysicky najít. Vždycky jsem nad tím kroutil hlavou. Rudolf.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.