Menhir u Drahomyšle

Nový archeoastronomický objev!

Okres Louny

Beltain a Lughnasad jsou údajně keltské svátky, podle dostupných informačních zdrojů lze vyvodit poznatek, že neměli pevně stanovené kalendářní datum. S jistotou lze předpokládat, že vycházejí z ještě starších svátků a obyčejů. A protože Slunce je od nepaměti nejenom nositelem života, ale i zdroj celkem přesného kalendářního ukazatele, bylo využíváno zcela jistě i pravěkou civilizací k tomuto účelu.
Ostatně, archeoastronomické souvislosti megalitů, krajiny a Slunce jsou v dnešní době na mnoha pravěkých lokalitách vědecky dokázány.

Takto je tomu například u jednoho neznámějšího menhiru v Čechách – Zkamenělý pastýř (600 m severně od obce Klobuky – okr. Kladno).
Kde lze v období svátku Beltain, brzy ráno spatřit (pokud to počasí dovolí) ve dnech 30. dubna a 1. května vycházející Slunce nad horou Říp.

V období svátku Lughnasad se „rodí“ Slunce z lůna země

Podobný astronomický úkaz u ostatních českých menhirů není znám (alespoň doposud jsem nikde v žádné literatuře, či jiných záznamech podobnou informaci nenašel). Nezbývalo tedy nic jiného, než začít pátrat a hledat, bylo to dlouhé dvouleté období, ale zdá se, že výsledek se nakonec dostavil.

V roce 2023 jsem objevil další archeoastronomickou souvislost menhiru, krajiny a Slunce pro období svátku Lughnasad (16.-17. srpna, období sklizně, úrody a hojnosti).

Tentokráte u druhého nejznámějšího menhiru „Zakletý mnich“ u Drahomyšle (Žatec). V tomto období vychází Slunce přímo v sedle mezi dvěma kopci. Opticky to vypadá, jako když Slunce vychází (rodí se) z ženského lůna!

Je to nádherná podívaná a divím se, že tento úkaz doposud nikdo nespatřil?

A ještě taková malá informace, v těsném okolí menhiru byla nalezena malá pravěká kamenná sekyrka, ale to je jen jak se říká „taková malá třešnička na dortu“.

Kousek od menhiru v Drahomyšli byla nalezena pravěká kamenná sekyrka.
Pravěká kamenná sekyrka

-MSH-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.